Uroczyste Wodowanie RIB-a

W dniu 11 września 2021 r. po rocznym remoncie motorówka ratownicza 4 Harcerskiej Drużyny Wodnej wróciła do stałej służby przy zabezpieczaniu zajęć, regat oraz szkoleń prowadzonych na pszczyńskich jeziorach.

Motorówka została zakupiona 10 lat temu, gdy rozkręcała się działalność drużyny. Po latach służby potrzebowała generalnego i kosztownego remontu, przede wszystkim wymiany tub pompowanych, które przestały być szczelne. Motorówka ma teraz zupełnie nowy wygląd i posłuży nam jeszcze wiele lat – podkreślał pwd. Maciej Komarek, który dodał, że remont był możliwy dzięki wsparciu wielu osób – darczyńców, przyjaciół i działaczy drużyny oraz hufca.

Motorówka odgrywa na Stanicy Harcerzy Wodnych Hufca ZHP Czechowice-Dziedzice w Wiśle Wielkiej ważną rolę. Dzięki niej harcerze mogą bezpiecznie prowadzić zajęcia na wodzie, szkolić ratowników i sterników motorowodnych, współpracować z WOPR-em, policją i strażą pożarną w zapewnianiu bezpieczeństwa na akwenach powiatu.

Wodowanie wyremontowanej motorówki ratowniczej typu RIB odbyło się w sobotę, 11 września na stanicy w Wiśle Wielkiej. Połączone było z piknikiem dla harcerzy, ich rodzin i wszystkich, którzy przyczynili się do remontu łodzi. W apelu harcerskim wzięli udział wicestarosta pszczyński: pan Damian Cieszewski i zastępca burmistrza Pszczyny: pani Barbara Sopot-Zembok.

Podczas pikniku można było pływać na motorówce i korzystać z innych wodnych atrakcji. W trakcie wydarzenia, które zorganizowali 4 Harcerska Drużyna Wodna oraz Uczniowski Klub Sportowy PlessWave, odbyła się zbiórka na terapię genową dla Filipka Cholewy chorego na SMA.

4 Harcerska Drużyna Wodna im. Jana z Kolna w Pszczynie od ponad 15 lat zaszczepia wodną pasję u zuchów i harcerzy oraz opiekuje się Stanicą Harcerzy Wodnych w Wiśle Wielkiej nad Zalewem Łąckim. Drużyna wychowała niejednego instruktora z uprawnieniami żeglarskimi czy motorowodnymi. Dzięki możliwościom jakie daje stanica, harcerze oraz zuchy z „Czwórki” pogłębiają swoją wiedzę, organizują różne przedsięwzięcia nie tylko dla swojej jednostki, ale również dla mieszkańców powiatu pszczyńskiego oraz członków hufca.